Sistem osiguravanja prostora se oduvek zasnivao na zabrani prolaska zaključavanjem ključem i mnogo toga se nije menjalo. Tako je bilo sve do pojave elektronske brave. Sve su popularnije iako se o njima ne zna toliko puno.
Pametne brave koriste pametnu tehnologiju i raznovrsnije načine za zabranu ili odobravanje prolaska gde se kontroliše i prate ulasci i koriguju dozvole. Modeli su različiti, od skeniranja otiska prsta, telefona, kartice, ukucavanja šifre…pa se na pravi način štite privatni i poslovni objekti.
Mnogi kupci i dalje nisu upoznati sa prednostima i manama ovih brava, a važno ih je znati pre konačne odluke.
Mi smo istražili ovu temu i za vas doneli najbolje razloge za „za“ i „protiv“. Nastavite sa čitanjem, odgovore pronađite u tekstu i novac uložite na pravi način.
Elektronska brava – nove mogućnosti uz bolju bezbednost
Prednosti elektronskih brava su velike i definitivno su unapređenje u odnosu na stare modele. Ipak, neke od prednosti se značajno izdvajaju i čine iskustvo korišćenja mnogo boljim nego što je to do sada bio slučaj:
- Klasičan ključ može da bude stvar prošlosti
Prva i najočitija prednost je ta da se isključuje potreba za otključavanjem ključem koji nije uvek najbezbednija opcija. Ključevi se lako kopiraju, gube ili lome pa je bezbednost prostora ugrožena.
Svaka elektronska brava pruža neku od opcija zaključavanja ili višestepeni sistem koji znači još višu bezbednost.
- Teža provala
Upravo ovakvi sistemi donose težu provalu jer je zaključavanje elektronsko pa je potrebno znanje i vreme za eventualnu zloupotrebu što dovodi do lakšeg uočavanja lopova i sprečavanje nasilnog ulaska.
Osim što je hakovanje komplikovan proces, brava je osigurana sistemima pa može upozoriti vlasnika o neovlašćenom ulasku, a svakako da ga obaveštava o svakom trenutku otključavanja pa se prati kada neko ulazi u prostor.
- Elegantan dodatak svakim vratima
Iako se najčešće postavljaju na ulazna vrata, elektronska brava se može postaviti i na sobna i na staklena, drvena, metalna vrata i svaki put izgledaju savršeno.
Najčešće su u crnoj boji i elegantnog dizajna i više podsećaju na sofisticiranu tehnološku opremu, a samo oblikom podsećaju na izvorne vrste brava.
Osim toga, postoje i vrste koje su kompaktne i tanke sa skenerom prsta u kvaki, ali i one koje su napravljene bez kvake. Tu su i modeli sa istaknutim brojčanikom za unos šifre, ali i one koje imaju skrivenu tastaturu… Za svaku želju postoji model koji će odgovarati.
- Lako se koriste i donose dodatne opcije
Sistem obezbeđenja je složeniji, ali se elektronske brave jednostavno koriste uz pomoć pametnih tehnologija.
Bilo da se skenira kartica, telefon, otisak prsta ili ukucava šifra, prolazak je lak i jednostavan i znatno brži nego kada se koristi ključ. Osim toga, čim se vrata zatvore i najčešće su automatski zaključana pa je sigurnost veća.
Mnogi modeli se umrežavaju na Smart Home ili druge aplikacije za praćenje pa vlasnik dobija preglednost prolazaka, ko je konkretno prošao i eventualne pokušaje zloupotrebe. Čak i kada je brava bez napajanja korisnik će dobiti obaveštenje pa će znati za problem.
Moguće je i otključavanje na daljinu, ali i blokiranje budućih ulazaka ako postoji potreba za tim. Ovakve osobine su često korišćene za poslovne prostore kada se uz pomoć elektronske brave ograničava pristup pojedinim delovima prostora i prati se ko ima pristup.
Prednosti su još i veće i svaki korisnik ima drugačije iskustvo i ostvarene prednosti.
Koji su najveći nedostaci pametnih brava?
Svakako da su pametne brave napredan i koristan sistem, ali i one imaju neke nedostatke. I ovde utisak zavisi od razloga korišćenja i potreba pa će nekome i zamerke biti različite. Neke od najčešćih su:
- Cena
Modeli su skuplji od klasične brave pa je to jedna zamerka koja je najočitija. Ipak, ko želi vrhunsku zaštitu pristaje na višu cenu jer se svako isplati.
Isto tako, kasnije vam ne trebaju redovne usluge bravara, popravke, promene ključeva što tokom dužeg perioda uopšte nije zanemarljivo ulaganje.
- Mora da postoji neki oblik napajanja
Elektronske brave se vezuju ili na električnu mrežu ili imaju svoje baterije koje se moraju menjati.
To ne utiče na rad i kvalitet brave koja ima sistem da obavesti vlasnika ako dođe do iznenadnog pada sistema pa bezbednost nije narušena iako je reč o elektronskom uređaju.
Pametne tehnologije nam pomažu na svakom koraku, u svakodnevnom životu. Elektronska brava je jedna od inovacija koja tehnologiju dodeljuje ulogu čuvara naše imovine.
Zaštite se na pravi način, uz pomoć odgovarajućih dodataka koji će unaprediti iskustvo korišćenja i doneti bolju kontrolu i bezbednost. Pozovite firmu koja se bavi ugradnjom pametnih brava, raspitajte se i donesite najbolje odluke o kupovini.