Odrastanje deteta uključuje i boravak sa društvom, svojom generacijom i to najčešće u prostoru kao što su državni ili privatni dečiji vrtići, što je izuzetno bitno za njihovu socijalizaciju i pripremu za školu. Privatne varijante danas su veoma tražene i ima ih sve više, jer je popunjenost državnih takva da često postoje i dugačke liste čekanja.
Kako bi roditelji obezbedili mesto svom detetu u vrtiću sa napunjenih 10, 12 ili 18 meseci starosti, što su najčešći uzrasti polaska za najmlađe mališane, interesuju se za karakteristike privatno osnovanih ustanova. Generalno, u modernom vremenu vrtići u privatnom vlasništvu imaju brojne dobre strane koje prepoznaje i sve veći broj roditelja.
Brojne aktivnosti za rad sa decom u manjim grupama
Izuzetno dobra strana koju imaju privatni vrtići odnosi se na organizaciju raznovrsnih aktivnosti, koje se realizuju u manjim grupama dece. U timu mališana koji broji svega 8 do 10 njih u grupi, jednostavno je ispuniti brojne radne zadatke, učestvovati u grupnim i individualnim radionicama i sticati razne veštine.
Kvalifikovani zaposleni rade u skladu sa najvišim svetskim standardima, bave se aktivnostima kroz koje mogu da pokažu svoju kreativnost, maštovitost, inovativnost, način razmišljanja i veliki broj veština. Takođe, vremenom ovladavaju novim sposobnostima i tehnikama, razvijaju lepe navike i uče da se druže sa decom deleći zajednički prostor i igračke.
Izlaženje u susret potrebama roditelja u svakom trenutku
Još jedna prednost koju imaju privatni vrtići odnosi se na radno vreme koje izuzetno odgovara roditeljima. Za razliku od državnih koji rade obično od jutarnjih časova do popodneva, privatni vrtići imaju celodnevno radno vreme, sve do uveče. Takođe, mnogi od njih rade subotom i nedeljom, što raduje roditelje koji imaju takav posao da moraju biti izvan kuće čak i tokom vikenda.
Deca se mogu dovesti u potrebno vreme ili prema predviđenom planu, izvesti ranije, dok su programi adaptacije prilikom upisa posvećeni njihovom postepenom navikavanju i obuhvataju i uključivanje roditelja. Vaspitači su stručni, profesionalni i ljubazni, a u bilo kojem momentu na raspolaganju su roditeljima na poziv, za razgovor i konsultacije.
Finansijski aspekti su dobra strana danas
Iako je nekada važilo da su privatni vrtići znatno skuplji u odnosu na državne, danas to nije slučaj i sve češće su troškovno izjednačeni. Konkretno, veliki broj lokalnih samouprava pruža subvencije za privatne vrtiće, tako što vrši plaćanje dela računa, ili povraćaj novca nakon realizacije uplate, što ih čini gotovo identičnim u pogledu novčanih troškova.
Ovakve mere se realizuju u cilju podsticaja roditelja da upisuju decu i u privatne vrtiće, jer su liste čekanja za državne često mnogo duge i neki mališani prosto ne uspeju da budu upisani u željenoj godini. Takođe, upisni rokovi u privatnim vrtićima postoje jedino kada su kapaciteti popunjeni, dok se tokom godine mogu prijavljivati mališani ukoliko ima mesta u bilo kojem trenutku.
Brojne dobre strane karakterišu savremene ustanove kao što su privatni vrtići, koji su sve brojniji u našoj zemlji, jer je i tražnja za njima sve intenzivnija. U poređenju sa državnim ustanovama ovog tipa, razlikuju se prema tome što su inovativniji i bolje opremljeni, cenovno su slični, a rad u malim grupama pruža širok spektar mogućnosti i aktivnosti.