Bolovi u kičmi kod sportista mogu ukazivati na diskus herniju

Kada bolje pogledamo teretane na otvorenom i u zatvorenom, videćemo da je sve više vežbača koji se rekreativno time bave da bi svoju liniju a samim tim i zdravlje zadržali na dobrom nivou.

Naravno, ima tu i onih koji vežbanje u teretani smatraju modom i nekom vrstom trenda, pa odlaze tamo da bi bili viđeni. Ipak, njih ćemo ostaviti po strani, mada za sve važi isto – povrede se kod takvih vežbača ponekad dešavaju i češće nego kod profesionalaca. To je otud što se u velikom broju slučajeva vežbe ne izvode pravilno, ili nema adekvatnog zagrevanja i istezanja. 

Bolovi u leđima kao najčešći problem

U teretanu se ide da se rade vežbe za jačanje mišića, i to je svima poznato. Uobičajen prizor je da vidimo muškarce kako rade vežbe na spravama i kako podižu velike težine. To je ujedno i opasno ako se ne izvode pravilno, ali i ako se slučajno desi nezgodan položaj u podizanju ili spuštanju. Tada mogu da ispaštaju – leđa, kolena, laktovi, ramena, vrat… Može se reći da od svega pomenutog najčešće se dešavaju povrede leđa. One mogu biti trenutne, ali i nastajati tokom vremena. Jedna od njih je diskus hernija.

Kako i kada dolazi do diskus hernije kod rekreativnih sportista

Pre svega se mora napraviti razlika između profesionalnih sportista i rekreativaca. Naime, povrede se kod profesionalaca javljaju i ranije i češće, jer je intenzitet treninga mnogo jači, pa je samim tim i veća verovatnoća da se dogodi povreda. Telo se troši, troše se zglobovi, a kod leđa naročito stradaju diskusi. Kada se diskusi istroše, odnosno kada nestane onog želatinastog dela između njih, dolazi do ukočenosti i bola, najčešće u vratnom i leđnom delu kičme. Kod rekreativaca se javlja dosta kasnije, jer oni ipak ne treniraju svaki dan dva puta dnevno, pa dolazi do manjih opterećenja. Kod njih se diskus hernija javlja tek u tridesetim i četrdesetim godinama, dok je kod profesionalaca, naročito u određenim sportovima koji podrazumevaju istezanje jednog dela tela i određeni teret. Kada se sportske aktivnosti spoje sa starenjem, diskus hernija je često izvestan epilog.

Kako da se spreči diskus hernija kod sportista

Dok profesionalni sportisti uz sebe obično imaju stručnjake koji vode računa o njihovom zdravlju i prate svaki njihov pokret prilikom treniranja, rekreativci su manje-više prepušteni sami sebi. Zamka u koju oni često upadnu jeste da u želji da pomere granice svoje izdržljivosti, preopterećuju svoje telo o time mu čine više štete nego koristi. Ono što je osnova da ne bi došlo do povrede, ali i do deformiteta kao poput diskus hernije, jeste upravo pravilno zagrevanje i priprema tela za fizički napor. Na kraju vežbanja je iato tako potrebno pravilno istezanje. Mnogi prave grešku pa ovaj deo preskaču ili ga ofrlje urade, što se kasnije negativno odražava na zglobove i mišiće. Masaža je nešto što pomaže svakom sportisti, naročito kada su pripreme ili neki naporniji treninzi u pitanju, pa ih svakako u skladu s mogućnostima treba svrstati u rutinu. Kad se podvuče crta, to i nije tako komplikovano, jer će držanje tih pravila omogućiti duže bavljenje sportom i uživanje u fizičkim aktivnostima, što pozitivno utiče na ceo organizam.

Komentari

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *