Razvijanje navika za život u domu nije jednostavno i zahteva dosta prilagođavanja, podstiče emocije, razmišljanje i dileme, pa se mora pružiti i adekvatna podrška. U toj situaciji, brojne olakšice mogu se pružiti od strane iskusnog i profesionalnog osoblja, što starački domovi i neguju kao postulat uspeha svoga poslovanja.
Postoji veliki broj načina na koje starački domovi olakšavaju svakodnevnicu svojim korisnicima, a oni su posebno značajni u prvim danima boravka, odnosno onda kada je faza navikavanja i prihvatanja zajednice ključna. Tada, maksimalno razumevanje osnov je uspešnog navikavanja, a tim stručnjaka u domovima vešto prepoznaje kada i kakvu je podršku potrebno pružiti korisniku za lakše navikavanje na život u ustanovi.
Osluškivanje potreba korisnika je svakodnevno
Moderni starački domovi u fokusu imaju isključivo svoje korisnike, kojima teže da ispune sve potrebe i želje, u skladu sa politikom svog poslovanja. Svakodnevno osluškuju šta im je potrebno i kakve aktivnosti ih usrećuju, pa na osnovu toga mogu da kreiraju planove koje će ih uveseliti.
Na primer, ako vole muziku organizovaće veče pesme i igre, obožavaoci šaha igraće ovu igru kada budu želeli, odlaziće se na izlete, u zajedničke šetnje i slično. Naglašavanje individualnosti veoma je značajna stavka uspešnog navikavanja korisnika, jer uviđaju da njihova reč vredi, bolje se osećaju i oblikuju svoj dan kako im najbolje odgovara, što starački domovi prepoznaju i ističu.
Pružanje nesebične nege i podrške korisnicima
Još jedan način na koji se olakšava navikavanje na život kada su u pitanju starački domovi, jeste tako što korisnici dobijaju maksimalnu negu i podršku. Konkretno, medicinska nega je kompletna, ažurna i temeljna – realizuju se lekarski pregledi opšte prakse i kod specijalista u samim domovima ili drugim ustanovama uz prevoz, sporovode terapije i brine o njihovom redosledu.
Dok kod kuće osobe moraju da razmišljaju da li su i kada popile lekove, kada je vreme za kontrolu i slično, starački domovi vode računa o svim navedenim stavkama. Takođe, psihološka podrška podrazumeva razgovore sa osobljem, ali i timom stručnjaka kao što su psiholozi, psihijatri, psihoterapeuti i slično.
Organizovanje društvenih aktivnosti i samostalnost
Najsavremeniji starački domovi organizuju različite društvene aktivnosti kako bi se podstakla socijalna interakcija korisnika, njihovo zbližavanje i negovanje dobrih odnosa u zajednici. Princip funkcionisanja poput porodice, negovanje pravih vrednosti i timski rad su veoma značajni za uspešno navikavanje i opstanak u ovakvim ustanovama. Starački domovi organizuju rekreativne događaje, izlete i posete, zatim društvene igre, proslave rođendana i sve ono što uveseljava korisnike i čini ih zadovoljnijim.
Pored toga, ističu njihovu samostalnost tako što im prepuštaju planiranje i organizaciju događaja, daju slobodu da se osećaju važnim i podstiču ličnu autonomiju svakog pojedinca. Uz sve što je navedeno, pružaju im priliku da uvek odaberu željeni obrok, vreme za šetnju, fizikalne i druge terapije, kako bi njihov dan bio kvalitetno ispunjen.
Mnogo je olakšica koje starački domovi mogu da pruže svojim korisnicima, kako bi im olakšali period navikavanja, pokazali da su im značajni i učinili svaki dan ispunjen vedrinom i osmehom. Za to su zaduženi svi zaposleni, a posebno medicinsko osoblje, kao i drugi korisnici sa kojima se provodi mnogo zajedničkih trenutaka, pa kao jedna velika porodica, mogu olakšati navikavanje novom članu.