Veruje se da stenice ne ujedaju životinje, ali to nije tačno! Iako stenice preferiraju ljudsku krv, to je uglavnom zato što njihove noge nisu prilagođene za penjanje po gustoj dlaci pasa ili mačaka. Međutim, ako je infestacija stenica u kući velika i one postanu gladne, neće oklijevati da napadnu vaše ljubimce.
Osim toga, manji kućni ljubimci poput morskih prasića, činčila, hrčaka, tigrica i kanarinaca su takođe često na meti napada stenica. Ovi mali ljubimci često pate više od ujeda stenica nego psi ili mačke. Američki naučnici su stenice nazvali „zlim autostoperima“ jer se često prenose na životinjama, prelazeći s jednog mesta na drugo.
Borba sa nevidljivim neprijateljima
Kada stenice jednom pronađu put do vašeg doma, mogu postati prava noćna mora. Slično kao buve i krpelji, njihovi ugrizi izazivaju intenzivan svrab.
Iako je teoretski moguće da stenice uđu u kuću putem kućnih ljubimaca kao što su psi i mačke, to je prilično retko. Međutim, jednom kada se uvuku unutra, veoma ih je teško eliminisati jer se izuzetno brzo razmnožavaju.
Njihov životni vek varira između četiri i šest meseci, ali neke stenice mogu živeti i do godinu dana. U tom periodu, jedna stenica može da položi i do 500 jaja.
Stenice su pravi majstori za sakrivanje. Zbog svoje male veličine, obično oko pet milimetara, mogu se neprimetno uvući i ostati sakrivene mesecima. Još gore, mogu dugo preživeti bez hrane, zbog čega su posebno uporni uljezi.
Kako se rešiti stenica kada imate kućne ljubimce
Najbolje je angažovati profesionaln u službu za dezinsekciju za uklanjanje stenica iz vašeg doma. Oni koriste najbolje sredstvo protiv stenica i mogu pravilno odrediti koncentraciju hemikalija, čime se osigurava bezbedan i efikasan tretman.
Profesionalci će vas detaljno informisati o procesu i dati savete o tome da li je potrebno privremeno izmestiti ljubimce iz kuće tokom tretmana.
Ako odlučite da sami rešite problem, birajte hemikalije označene kao bezbedne za ljubimce. Neki proizvodi zahtevaju da napustite kuću nekoliko sati nakon primene, pa je preporučljivo da tokom tog perioda sa sobom povedete i ljubimce.
Ipak, važno je da znate da ono što je bezbedno za jednu vrstu životinja može biti opasno za drugu. Reakcija na hemikalije zavisi od vrste, veličine i osetljivosti životinje na određeni hemijski sastav. Uvek pročitajte uputstva i konsultujte se sa veterinarom ako imate bilo kakve nedoumice.
Kako prepoznati prisustvo stenica na kućnom ljubimcu?
Stenice se retko nastanjuju u krznu vaših ljubimaca, ali obožavaju udobnost njihovih kreveta. Skriveni nabori i šavovi na posteljini pružaju idealno sklonište, jer im obezbeđuju tamno i toplo okruženje.
Važno je znati da stenice predstavljaju problem u okolini i ne žive direktno na vašem ljubimcu, za razliku od buva, krpelja ili šugarca. Ipak, kada su gladne, stenice mogu privremeno iskoristiti krv vašeg ljubimca za brzi obrok.
Ako primetite sitne crvene izbočine na stomaku ili nogama vaših ljubimaca, koje možete osetiti vrhovima prstiju, to može biti znak da su ih napale stenice. Ujedi obično formiraju liniju ili grupu. Vaš pas ili mačka mogu početi da se češu ili ližu te ugrize, što može izazvati osip i opadanje dlake.
Ako primetite preterano češanje kod vašeg ljubimca, isključite druge potencijalne uzroke kao što su:
- Buve,
- Perut kod kućnih ljubimaca,
- Krpelji,
- Šugarac (sarkoptični šugarac),
- Alergije.
Vaš veterinar može sprovesti dijagnostičke testove poput struganja kože ili biopsije lezija kako bi utvrdio tačan problem. Lečenje zavisi od uzroka neprijatnosti.
Kako zaštititi svog ljubimca i dom od stenica
Zaštita ljubimca i doma je veoma važna u borbi protiv stenica. Često stenice sami unosimo u svoj dom, stoga je neophodno da obratite pažnju na mesta gde one mogu da borave.
Kada putujete, temeljno pregledajte prostor oko kreveta u hotelu na prisustvo stenica ili znakove infestacije. Držite svoj prtljag, transporter za ljubimca i njegov ležaj podalje od kreveta. Prilikom napuštanja hotela, pažljivo pregledajte prtljag da biste bili sigurni da ne unosite stenice u kuću.
Održavanje čistoće u kući značajno smanjuje skrovišta za stenice. Redovno usisavajte, popravljajte oštećenja na nameštaju, zaptivajte pukotine i ulaze. Posebno pazite na stvari koje unosite u kuću, poput nameštaja kupljenog na buvljacima ili putem interneta.
Ako sumnjate da su stenice ušle u vaš dom, pregledajte svog ljubimca na prisustvo stenica ili tragove njihovog izmeta. Razmislite o poseti veterinaru ili sami detaljno pregledajte ljubimca. Nakon putovanja, a pre unošenja u kuću, operite ili osušite odeću i prtljag na visokoj temperaturi.
Iako ove mere nisu apsolutni garant da će eliminisati sve stenice, značajno smanjuju rizik od infestacije i pomažu u održavanju zdravlja i sigurnosti vašeg doma i ljubimca.