Kako da uštedite kupovinom ogreva za zimu na stovarištima?

Da, da, znamo, taman što se završila jedna prilično duga i nepredvidiva zima, mi smo već počeli da pričamo o sledećoj! Nije nam namera da vas podsećamo na omražene zimske mesece, ali sigurno ste svesni toga da se pitanje lošeg grejanja od prošle godine mora na vreme rešiti, kako biste već od sledeće grejne sezone imali nekoliko briga manje.

Prvo pitanje je – kako uštedeti na struji i računima za grejanje, a da vam dom ipak bude prijatan i topao, a drugo pitanje, koji proizilazi iz odgovora na prvo glasi – kada je pravo vreme za nabavku ogreva za zimu?

Stovarišta drva VS stovarišta uglja

Kao što već možete da pretpostavite, ukoliko želite da uštedite struju, a da ipak zagrejete svoj dom na adekvatan način, najbolja opcija jeste grejanje na drva ili ugalj. Pre svega, sami određujete kada ćete da „aktivirate“ grejanje, a kada ne, sami određujete željenu temperaturu u prostorijama, a ako se tokom zime grejete na ovaj način, odmah znate da troškovi oko grejanja neće postojati tokom leta.

Stovarišta su najbolji izbor kada kupujete ogrev. Stovarišta drva beleže daleko veću popularnost nego stovarišta uglja. Drva su traženija jer se smatraju čistijim, ali i jeftinijim. Najpopularnije i najtraženije vrste drva za ogrev su hrast, bukva i grab, a neka stovarišta nude i sečena drva što malo uvećava cenu. Naravno, sve zavisi od vaših potreba, kao i mogućnosti da sami „sredite“ drva za zimu.

Kada je reč o uglju, najtraženije su vrste kolubara, banovići, sušeni vreoci i kostolac. Češki je prilično popularan jer ostavlja malo pepela, a nimalo drugog otpada. Češki ugalj je kvalitetniji od banovića, ali je ipak slabiji od ruskog uglja koji se smatra najkvalitetnijim.

Zanimljivo je da stovarišta nude dostavu odnosno isporuku ovih grejnih sirovina, a ako se odlučite za ovu opciju, znajte da ćete morati da izdvojite koji dinar više, a sve u  zavisnosti od toga na kojoj teritoriji se nalazite. Kako pokazuju analize i statistike, građani ogrev najčešće plaćaju čekovima ili opcijom pola ček, pola gotovina, a retko ko će sve platiti odmah, u kešu. Naravno, neka stovarišta imaju posbne pogodnosti, te za određenu količinu ogreva obezbeđuju određeni popust. Stovarišta uglavnom najbolje popuste obezbeđuju penzionerima, zbog dobre saradnje sa PIO fondom.

Isporuka će zavisiti od stanja na stovarištima jer neka stovarišta u datom trenutku nemaju dovoljno sirovina koje bi mogli da prodaju, a da biste ovo izbegli, vodite računa o tome kada treba nabaviti ogrev za zimu.

Mislite o grejanju na leto

Istraživanja koja sprovode stovarišta pokazuju da građani najčešće nabavljaju ogrev za zimu u septembru, kada završe sa ostalim bitnim obavezama i troškovima. Veruje se da je ovaj period sasvim u redu za kupovinu ogreva jer zima samo što nije. Ko će još leti posećivati stovarišta i birati najbolja drva ili ugalj?!

Ipak, ovo je greška. Zaposleni na stovarištima savetuju da je najbolje pripremiti ogrev u maju ili neposredno pred početak leta jer se na taj način izbegavaju gužve, a ogreva ima taman dovoljno za sve, bez čekanja. Ukoliko želite da zaobiđete stres zbog eventualnog nedostatka drva ili uglja pred početak zime, najbolje je da ovo imate na umu i počnete da se pripremate za zimu na vreme – još na leto!

Komentari

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *