Trudnoća je putovanje puno promena, emocija i priprema za dolazak bebe. Kroz 40 nedelja trudnoće, telo žene prolazi kroz niz fizičkih i hormonskih prilagođavanja, dok se beba razvija iz male ćelije u potpuno formiranu novorođenčad. Kalendar trudnoće pomaže budućim roditeljima da prate razvoj fetusa, ali i da se pripreme za promene koje ih očekuju.
Prvo tromesečje (1-13. nedelja)
Prvi dan poslednje menstruacije (PM) koristi se kao referentna tačka za računanje trajanja trudnoće jer je teško precizno odrediti tačan trenutak ovulacije i oplodnje. Lekari koriste ovaj datum za izračunavanje termina porođaja, ali i da bi pratili razvoj bebe kroz trudnoću. Takođe, on pomaže u planiranju prenatalnih pregleda i praćenju mogućih komplikacija.
1-4. nedelja:
Razvoj ploda: U prvoj nedelji trudnoće, tehnički, trudnoća još nije započela – telo se priprema za ovulaciju. Oplodnja se obično dešava u drugoj nedelji, kada se spermatozoid spaja sa jajnom ćelijom u jajovodu. U trećoj nedelji, oplođena jajna ćelija (zigot) prolazi kroz niz deoba dok putuje ka materici, gde se usađuje u sluzokožu materice oko četvrte nedelje. Ovaj proces se naziva implantacija i označava zvanični početak trudnoće. U tom trenutku, embrion se sastoji od nekoliko stotina ćelija koje će formirati bebu i posteljicu.
Promene kod trudnice: Većina žena još nije svesna trudnoće u ovom periodu. Međutim, neki rani simptomi mogu uključivati blago krvarenje usled implantacije, povećanu osetljivost grudi, umor i promene raspoloženja. Takođe, nivo hormona hCG počinje da raste, što kasnije omogućava da test na trudnoću pokaže pozitivan rezultat.
5-8. nedelja:
Razvoj ploda: Ovo je period brzog razvoja. Srce počinje da kuca oko 6. nedelje i može se detektovati ultrazvukom. Mozak, kičmena moždina i nervni sistem se formiraju, a počinju da se razvijaju i osnovni organi poput pluća, jetre i bubrega. Ruke i noge se polako izdužuju, a pojavljuju se i prvi tragovi prstiju. Do kraja 8. nedelje, embrion već ima osnovni oblik ljudskog tela i dugačak je oko 1,5 cm.
Promene kod trudnice: Telo trudnice prolazi kroz velike hormonske promene. Mogu se javiti mučnina, umor, nagle promene raspoloženja i pojačana osetljivost na mirise. Grudi postaju natečene i bolne, a česta je i povećana potreba za mokrenjem zbog povećanog dotoka krvi u bubrege. Mnoge žene osećaju umor, pa je važno dovoljno se odmarati i prilagoditi ishranu novim potrebama organizma.
9-13. nedelja:
Razvoj ploda: U ovom periodu, embrion zvanično postaje fetus. Do kraja 13. nedelje, fetus je dugačak oko 7-8 cm i težak oko 25 grama. Formiraju se prsti na rukama i nogama, nokti i osnovne crte lica. Oči i uši zauzimaju svoje konačne položaje, a mozak se brzo razvija. Počinju da se formiraju i glasne žice. Jetra, bubrezi i creva počinju da funkcionišu, a beba čak može da napravi prve nesvesne pokrete.
Promene kod trudnice: Osećaj mučnine može da se smanji, a mnoge trudnice primećuju porast energije. Materica se širi, a “trudnički stomak” počinje polako da se nazire. Mogu se javiti problemi sa varenjem, poput gorušice ili nadutosti, zbog povećanog nivoa hormona progesterona. Takođe, povećana količina krvi u organizmu može izazvati promene u cirkulaciji, što nekim ženama donosi vrtoglavicu ili blagu nesvesticu.
Drugo tromesečje (14-27. nedelja)
14-20. nedelja:
Razvoj ploda: Plod nastavlja da raste i da se razvija, a u ovom periodu se formiraju mnogi ključni organi i strukture. Početak ovog perioda donosi brži rast ploda, koji postepeno postaje sve aktivniji. U ovom periodu počinje razvoj kose na glavi i dlanovima, a usta i oči postaju sve jasniji. Plod reaguje na spoljne zvuke, a pokreti postaju sve izraženiji, što mnoge trudnice osećaju kao “leptiriće u stomaku”. Razvija se i masno tkivo, a koža postaje manje prozirna.
Promene kod trudnice: Kod trudnice, ovo je period kada se mnogi od početnih simptoma poput mučnine smanjuju, a energija raste. Materica se sve više širi, pa stomak postaje primetniji, dok je povremeno prisutno istezanje kože, što može izazvati pojavu strija. Trudnica se oseća sve energičnije i može primetiti porast apetita. U isto vreme, pritisak na unutrašnje organe se povećava, što može izazvati češće odlazak u WC. Takođe, trudnice često počinju da osećaju prve bebine pokrete, koji su u početku vrlo blagi, ali postepeno postaju izraženiji.
21-27. nedelja:
Razvoj ploda: Plod nastavlja brzi rast, a razvoj tela postaje sve složeniji. U ovom periodu, beba postepeno dobija na težini, a koža se polako počinje zgušnjavati i dobija boju. Početak razvoja složenijih funkcija organa, poput pluća i sistema za varenje, postaje očigledan. Plod postaje sve aktivniji, a pokreti se javljaju učestalije i postaju sve snažniji, što trudnica počinje da oseća jasno. Nervni sistem nastavlja da se razvija, što omogućava plodu da reaguje na spoljne stimuluse, kao što su zvukovi i svetlost. Oči počinju da se otvaraju, a kapci su potpuno formirani. U ovom periodu, beba razvija složenije obrasce spavanja i budnosti.
Promene kod trudnice: Za trudnicu, ovo je period kada telo nastavlja da se prilagođava na napredovanje trudnoće. Materica se širi, pa je stomak sve veći, a težina trudnice raste. Zbog rasta materice, trudnica može osećati pritisak na unutrašnje organe, što izaziva nelagodnost, posebno u donjem delu leđa. U ovom predelu, kao i u stomaku mogu se javiti blagi bolovi, uzrokovani proširenjem ligamenata.
Treće tromesečje (28-40. nedelja)
28-34. nedelja:
Razvoj ploda: Plod dobija više telesne masti, što će pomoći u održavanju telesne temperature nakon rođenja. Nervni sistem je u velikoj meri razvijen, a pluća postaju funkcionalnija. U ovoj fazi, beba je obično dugačka oko 40-45 cm i teži oko 1,5-2 kg.
Koža bebe postaje manje crvena i naborana, jer se pod njom nakuplja sve više masnoće. Beba sada može otvarati oči, reagovati na svetlost, zvukove i druge spoljne stimulanse. Kosti su gotovo potpuno formirane, iako su još uvek fleksibilne.
Plod je sada dovoljno razvijen da bi, u slučaju nastupanja prevremenog porođaja, mogao preživeti van materice sa odgovarajućom medicinskom podrškom.
Promene kod trudnice: Za trudnicu, ovaj period donosi dodatne fizičke izazove zbog rastuće materice i pripremi tela za porođaj. Stomak postaje veći, a trudnica dobija na težini. Zbog rasta materice pojačano je opterećenje na kičmu, što izaziva bolove u leđima, kao i pritisak na bešiku i potrebe za učestalijim mokrenjem.
Ponekad mogu nastati bolovi u stomaku zbog kontrakcija materice koje pripremaju telo za porođaj (poznate kao Braxton-Hicks kontrakcije).
35-40. nedelja:
Razvoj ploda: U poslednjem trimestru, plod brzo dobija na težini, a sve njegove telesne funkcije postaju potpuno razvijene, što omogućava preživljavanje izvan materice. Po završetku 40. nedelje, plod je obično dugačak oko 50 cm i teži oko 3,5-4 kg, iako ovi parametri mogu varirati.
Beba sada reaguje na spoljne stimulanse kao što su zvuci, svetlost i bol. Tokom ovog perioda, beba se najčešće postavlja u položaj za porođaj (glavom prema dole).
Promene kod trudnice: Za trudnicu, telo je u punom fokusu na pripremu za porođaj.
Trudnica može primetiti da se stomak spušta jer beba ulazi u porođajni položaj, što može olakšati pritisak na dijafragmu i disanje, ali stvoriti još veći pritisak na donji deo tela. Mnoge trudnice počinju da osećaju jači bol u leđima i preponama zbog pritiska na ligamente i zglobove.
Emocionalno, ovo je period kada trudnica može osećati mešavinu uzbuđenja i nervoze zbog predstojećeg porođaja. Normalno je osećati pomešana osećanja koja mogu uključiti razdražljivost, nervozu ili tugu, ali i radost zbog skorog dolaska bebe. Hormonalne promene mogu ova osećanja dodatno intenzivirati.
Na kraju…
Kalendar trudnoće nije samo niz medicinskih činjenica – on je vodič kroz jedno od najuzbudljivijih životnih iskustava. Svaka trudnoća nosi svoje jedinstvene trenutke, od prvog otkucaja srca do osećaja prvih pokreta bebe u stomaku. Buduće mame treba da osluškuju svoje telo, postavljaju pitanja lekarima i uživaju u svakom koraku ovog neverovatnog putovanja. Uz pravu podršku i informacije, svaki trenutak može postati dragocena uspomena koja će se prepričavati generacijama.