Šta su kompozitne fasete i koje su njene prednosti?

Fasete su jedan od najpopularnijih stomatoloških postupaka za estetsko poboljšanje izgleda zuba. Poznate su i kao viniri, ljuspice ili ljuskice, a svi nazivi govore o istom modelu koji se stavlja sa prednje strane zuba i menja njegov izgled bez komplikovanijih intervencija.

Šta su kompozitne fasete i od čega su sastavljene? Kako se postavljaju? Zašto su ovi modeli popularni?

Pročitajte sve preporuke u daljem nastavku teksta.

Šta su to kompozitne fasete?

Kompozitne fasete su ljuspice koje se postavljanju na prednju stranu zuba i prave se od kompozitnog materijala koji se direktno nanosi na površinu zuba i oblikuje se.

Ovo je odličan način da se promeni boja zuba, nepravilan položaj zuba, nejednaka veličina ili nejednaka boja jednog ili više zuba

Na ovaj način se efikasno transformiše izgled zuba. Metoda se radi kod zdravih zuba koji jednostavno nisu estetski lepi. Zbog toga se izbegava bilo kakva komplikovanija intervencija kao što je postavljanje navlaka jer to zahteva skidanje zubne mase, a samim tim i oštećenje zdravih zuba.

Od čega se prave i kako se postavljaju kompozitni viniri?

Kompozitne fasete se prave od kompozitnog materijala, istog onog od kog se prave bele plombe.

Ovaj materijal se sastavlja na licu mesta i nanosi direktno na zube no-prep tehnikom. To znači da nije potrebno da se zubi bruse ili skida zubna masa, već se fasete oblikuju direktno na problematičnim zubima.

Stomatolog će sa pacijentom doneti odluku o boji vinira i njihovom obliku i to tako da se uklope u postojeći niz i daju najbolji rezultat vrlo brzo.

Koje su prednosti kompozitnih faseta?

Velika prednost je u tome što se za vrlo kratko vreme potpuno transformiše izgled zuba, bez ikakvih radova, intervencija i bolova.

Najčešće se postavljaju na prednje zube, tj. one koji su u osmehu najjuočljiviji. Uspešno se sakrivaju nejednaki zubi, oni što su promenili boju, napukli, okrnjeni, zubi sa velikim razmakom, nejednakog oblika… sve se rešava samo tokom jednog termina.

Kompozitne fasete traju između 5 i 10 godina, a najjeftiniji su model vinira koji se može postaviti na zube. To je još jedna pogodnost koju donose kompozitne fasete.

Od kako su se stvorene ove protetičke nadoknade smanjen je broj ugradnje veštačkih kruna koje se sada postavljaju samo kada je postoji medicinski razlog za postavljanje (prevelika plomba, zub koji je pukao, pokvaren je…).

Kako da fasete traju što duže?

Kompozitne fasete imaju određen stepen izdržljivosti pa od načina korišćenja zavisi koliko će viniri trajati.

Prva preporuka je da se ne gricka tvrda hrana i ne opterećuju viniri bilo da su kompozitni ili keramički jer mogu puknuti i onda sledi zamena.

I od održavanja kompozitnih faseta zavisi njihov kvalitet i iako on nije ništa komplikovaniji nego kada su u pitanju prirodni zubi, ali je važno da stomatolog redovno pregleda stanje ljuspica i na vreme uviđa i najmanje pucanje ili naprsnuća.

Kompozitne fasete su jedan od najčešće korišćenih tehnika za ulepšavanje zuba, metoda je jeftina, bezbolna i odmah daje rezultate. 

Pronađite stomatološku ordinaciju sa iskusnim zubarima koji koriste najsavremenije tehnike i zakažite pregled. To je prvi korak ka blistavo belim zubima koji su bez nesavršenosti, osmeha koji je osmeh holivudskih zvezda.

Komentari

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *