Automobil je ne samo sredstvo prevoza, već i prostor koji mora biti opremljen kako bi vozač i putnici bili sigurni u svakom trenutku. U vanrednim situacijama, oprema u vozilu može napraviti ključnu razliku između jednostavnog rešenja problema i ozbiljne poteškoće. Bez obzira na to da li ste svakodnevni vozač ili povremeno koristite automobil, određeni predmeti i oprema u vašem vozilu su obavezni, kako po zakonu, tako i iz bezbednosnih razloga.
Sigurnosni trougao i fluorescentni prsluk
U slučaju kvara na vozilu ili nesreće, važno je obezbediti da ostali učesnici u saobraćaju mogu na vreme uočiti vaše vozilo, kako bi se smanjila mogućnost daljih incidenata. Sigurnosni trougao se postavlja iza vozila kako bi upozorio dolazeće automobile, dok fluorescentni prsluk pomaže da budete vidljivi dok napuštate vozilo.
Sigurnosni trougao treba postaviti na dovoljnoj udaljenosti od vozila, kako bi vozači koji dolaze imali vremena da reaguju. U slučaju kvara na auto-putu, ovaj trougao se obično postavlja na razdaljini od najmanje 100 metara, dok je na običnim putevima ta razdaljina manja. Fluorescentni prsluk, sa druge strane, treba obući čim izađete iz automobila kako biste bili jasno vidljivi ostalim učesnicima u saobraćaju, posebno noću ili u uslovima slabije vidljivosti.
Nakon što postavite sigurnosni trougao i obučete fluorescentni prsluk, važno je da se povučete na bezbednu udaljenost od saobraćaja dok čekate pomoć na putu. Na raspolaganju je šlep služba za vozila koja stanu u Lazarevcu ili drugim mestima u Srbiji, i bez obzira na kojoj ste lokaciji morate da se sklonite što dalje od kolovoza dok čekate, jer se time smanjuje rizik od daljih incidenata, posebno na prometnim putevima i auto-putevima gde vozila prolaze velikom brzinom. Tokom čekanja, nemojte ostajati u vozilu, naročito ako je zaustavljeno na nebezbednoj lokaciji, već pratite situaciju sa bezbednog mesta dok pomoć ne stigne.
Osnovna medicinska oprema za hitne slučajeve
Jedan od najvažnijih delova opreme u svakom automobilu je set prve pomoći. Bez obzira na to koliko pažljivo vozite, nepredviđene situacije na putu su uvek moguće, bilo da je reč o manjoj povredi ili ozbiljnijem incidentu. Osnovni set prve pomoći je zakonski obavezan u većini zemalja, ali je i ključan alat za pružanje pomoći u vanrednim okolnostima pre nego što stignu profesionalci.
Osnovni set prve pomoći obično sadrži sterilne gaze, zavoje, flastere, antiseptičke maramice, makaze i osnovne lekove za ublažavanje bola. Ova oprema može pomoći u zaustavljanju krvarenja, dezinfekciji manjih rana i privremenom ublažavanju bolova. Preporučuje se da redovno proveravate sadržaj kutije i zamenite sve što je potrošeno ili čemu je istekao rok trajanja.
Pored osnovnog seta prve pomoći, korisno je imati i dodatne stavke poput termalne folije (za održavanje telesne temperature), pincete, kao i dodatne sterilne rukavice.
Rezervni točak i alati
Iako moderni automobili često dolaze sa sistemima za kontrolu pritiska u gumama i gumama koje se mogu koristiti i kada su delimično probušene (run-flat), rezervni točak i osnovni alati su i dalje esencijalni deo opreme.
Pored rezervnog točka, u automobilu treba da imate i dizalicu i ključ za točkove, koji su neophodni za zamenu gume. Takođe, korisno je imati i par rukavica, kako biste zaštitili ruke prilikom rada sa točkovima. Moderni vozači često zaboravljaju na važnost ovih alata, oslanjajući se na mobilne servise, ali činjenica je da je brzo rešenje problema sa gumom, pogotovo u zabačenim područjima ili kasnim satima, nezamenjivo.
Pre nego što krenete na put, uverite se da je vaš rezervni točak u dobrom stanju i da su svi potrebni alati ispravni. Takođe, preporučuje se da se upoznate sa postupkom zamene gume kako biste bili spremni da sami reagujete u slučaju potrebe.
Vatrogasni aparat
Iako vatrogasni aparat nije uvek zakonski obavezan u privatnim vozilima, njegovo prisustvo može biti od presudnog značaja u određenim situacijama. Mali požar u automobilu, bilo da je izazvan kvarom u električnim instalacijama ili curenjem goriva, može brzo eskalirati, a vatrogasni aparat može pomoći da se situacija kontroliše pre nego što postane opasna po život ili izazove ozbiljnu materijalnu štetu.
Prilikom kupovine vatrogasnog aparata za automobil, važno je birati aparat odgovarajuće veličine i kapaciteta. Manji, prenosivi vatrogasni aparati su idealni za vozila jer se lako smeštaju u prtljažnik ili ispod sedišta, a dovoljno su efikasni da ugase manje požare u vozilu. Takođe, redovno proveravajte ispravnost aparata i vodite računa o roku trajanja.
Kablovi za startovanje kao spas u slučaju praznog akumulatora
Prazan akumulator je jedan od najčešćih razloga zbog kojih se vozači nađu u neprilici. Bilo da ste zaboravili svetla uključena ili akumulator jednostavno oslabi tokom vremena, kablovi za startovanje mogu vam omogućiti da brzo pokrenete vozilo uz pomoć drugog automobila, umesto da čekate na asistenciju.
Kablovi za startovanje treba da budu dovoljno dugi i kvalitetni, kako bi se izbeglo oštećenje sistema paljenja automobila. Pre nego što ih koristite, važno je da se upoznate sa tačnim postupkom povezivanja kablova, jer nepravilno povezivanje može izazvati štetu na električnom sistemu vozila. Pored kablova, korisno je imati i osnovni set alata u automobilu, koji može uključivati šrafcigere, ključeve i klešta. Ovi alati vam mogu pomoći da sami rešite manje tehničke probleme na putu, poput zatezanja labavih delova ili zamene osigurača.
Dokumentacija i lična oprema
Osiguranje, registracija vozila, vozačka dozvola i dokumentacija o tehničkoj ispravnosti vozila su obavezni papiri koji uvek moraju biti dostupni u vašem automobilu. Neimanje ovih dokumenata može rezultirati ozbiljnim kaznama prilikom saobraćajne kontrole, ali i otežati rešavanje situacija poput saobraćajnih nesreća.
Takođe, preporučuje se da u automobilu imate i kontakt informacije o svom auto-mehaničaru ili servisu, kao i brojeve hitnih službi. U hitnim slučajevima, brz pristup ovim informacijama može uštedeti dragoceno vreme.
Opremanje automobila neophodnim stvarima nije samo zakonska obaveza, već i ključni deo vaše lične bezbednosti i bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju. Redovno proveravanje stanja ove opreme i edukacija o njenoj upotrebi osiguraće vam sigurnu i bezbrižnu vožnju, bilo da putujete svakodnevno ili na duge relacije. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.