Unutrašnji elementi enterijera na koje bi trebalo obratiti pažnju pri izgradnji kuće

Kada se radi na izgradnji kuće, važno je razmišljati o mnogim elementima enterijera koji mogu odrediti funkcionalnost, estetiku, ali i udobnost bilo kog doma. Počev od rasporeda prostorija i izbora sobnih vrata, preko rasvete, pa sve do podnih obloga, svaki detalj može znatno uticati na osećaj udobnosti u sopstvenoj kući.

Svi navedeni elementi, kao i mnogi drugi, o kojima podjednako treba voditi računa, znatno utiču i na kvalitet života, kombinujući praktičnost sa stvaranjem vizuelnog identiteta prostora. 

Kako biste dom učinili sopstvenim utočištem koje će predstavljati idealno mesto za život, potrebno je obratiti pažnju i na izbor materijala, organizaciju različitih elemenata, grejanje, ventilaciju, izolaciju i mnoge druge komponente. 

Ulaganjem u pažljivo planiranje se enterijeru ne stvara samo estetska, već i praktična i dugotrajna vrednost. Ovde izdvajamo neke od glavnih saveta koji mogu biti od pomoći kada se bavite radovima u kući.

Raspored prostorija i sobna vrata

Pravilno planiranje rasporeda u okviru enterijera je veoma važno za dve glavne funkcije o kojima pričamo: funkcionalnost i udobnost. Kada se kuća projektuje, potrebno je voditi računa o tome na koji način će prostori najbolje biti međusobno povezani. 

Element koji povezuje prostorije jesu upravo sobna vrata. Predstavljajući sponu između različitih delova kuće, sobna vrata omogućavaju ili komunikaciju ili privatnost, u zavisnosti od toga šta je od ta dva potrebno. Sobna vrata obezbeđuju zvučnu izolaciju, ali sa sobom nose i određeni estetski značaj. 

Prilikom odabira sobnih vrata, potrebno je uskladiti ih sa ostatkom enterijera, ali istovremeno razmišljati i o odabiru materijala koji obezbeđuju dugotrajnost, ali i jednostavno održavanje. Kvalitetan okov, kao i brava, bi takođe trebalo da budu važni kao deo sigurnosnog mehanizma sobnih vrata.

Kombinovanje prirodne i veštačke svetlosti

Za stvaranje prijatnog i zdravog ambijenta, prirodna svetlost igra bitnu ulogu. Ukoliko više volite prirodnu svetlost, potrebno je odrediti gde će prozori biti pozicionirani. U svakom slučaju, korišćenje prozora velikih dimenzija, kao i staklenih vrata, obezbediće optimalan dotok dnevnog svetla.

Kada je veća količina dnevnog svetla koje dopire u samu kuću, potencijalno će se smanjiti i troškovi energije. Takođe, bitno je razmišljati o materijalima koji dobro reflektuju svetlost, poput zidova koji su svetlijih boja, kao i sjajnih površina.

Veštačko svetlo bi trebalo da ide uz prirodnu, tako što će je nadopunjavati na praktičan način. Dakle, gde god fali prirodne svetlosti, potrebno je taj nedostatak nadomestiti upotrebom veštačke, kako bi prostor bio što funkcionalniji. 

Odabir pravih podnih obloga

Kada se biraju podne obloge, logično je da se najviše razmišlja o njihovoj trajnosti. Naravno, u zavisnosti od prostorije, biraće se različiti materijali kojima se pod oblaže. 

Tako kuhinja i kupatilo iziskuju vodootporne obloge, kao što su recimo keramka ili vinil, dok je za dnevne i spavaće sobe čest izvor upravo drveni pod ili laminat. Kada vidimo drvene podove ili laminat koji podseća na drvo, odmah pomislimo na osećaj topline i kohezije koji daju kući.

Podne obloge daju vizuelni identitet, pa je važno uklopiti ih sa ostatkom enterijera. Tekstura i boja treba da budu u skladu sa ostatkom izgleda doma, ali svakako su stvar ličnog ukusa. Takođe, treba se raspitati ili istražiti koje vrste podova su lakše za održavanje, kako biste sebi olakšali buduće poslove čišćenja i održavanja.

Funkcionalnost kuhinjskih elemenata 

Kada se vrši priprema hrane, veoma je važno da svi potrebni sastojci i materijali budu lako dostupni i spremni za upotrebu. Radni odeljak se mora pametno organizovati, pa je tako osnovno pravilo da bi šporet, sudopera i frižider trebalo da formiraju takozvani radni trougao.

Takav raspored omogućava da se lakše krećete i nesmetano kuvate. Ormarići i fioke su druga komponenta koju bi trebalo pravilno isplanirati i osmisliti sistem skladištenja. 

Razmišljajte o tom procesu kao o načinu da maksimalno uštedite vreme, ali i dobijete preglednost, samim tim i bolje ideje šta sledeće da kuvate. Dobra opcija su kuhinjska ostrva koja imaju dodatan prostor za skladištenje, što pomaže pri sklanjanju nereda.

Pametna rešenja za skladišta

Prvo na šta pomislite kada hoćete pametno rešenje za sklanjanje bespotrebnog nereda, jesu upravo ugradni ormari i različiti skriveni prostori. Uz pomoć tih rešenja možete maksimalno iskoristiti svaki kvadratni metar prostora kojim raspolažete.

Ugradni ormari se uglavnom nalaze u hodnicima ili spavaćim sobama, a u njih možete odložiti posteljinu, odeću ili sezonske stvari, kada je to potrebno. Druga mesta koja su takođe praktična, jesu skriveni odeljci ispod kreveta, klupe koje imaju unutrašnji deo za skladištenje ili čak police koje su ugrađene u zidove.

Višenamenski nameštaj se pokazuje kao sve češći deo svakog doma, jer predstavlja svojevrsnu 2 u 1 opciju – lak je za pristupanje i u njega mogu stati velike količine stvari.

Komentari

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *