Ako se malo više osvrnete oko sebe, primetićete kako iz godine u godinu sve više ima privatnih srednjih škola i fakulteta koje daju širok i raznovrstan spektar obrazovanja svakom đaku koji se sprema za upis u srednju školu ili na akademske studije.Mišljenja oko izbora između državnih i privatnih škola su podeljena. Neki roditelji prednost daju državnim školama zbog njihovog dugogodišnjeg iskustva kada je obrazovanje u pitanju. Drugi pak smatraju da privatne škole nude nešto novo i savremeneno u odnosu na državne, što može biti od veće koristi za dalji nastavak školovanja.
Gimnazija – osnova za dalji edukativni razvoj
Ako govorimo u upisu u srednje škole, gimnazija je sigurno škola koja svakom učeniku daje širok asortiman obrazovanja i znanja iz najrazličitijih oblasti poput psihologije, sociologije, filozofije i ostalih opštih predmeta. Takođe, gimnazija predstavlja odličan korak ka daljem upisu na fakultet jer učenici stiču radne navike koje će im biti izuzetno korisne kako bi jednog dana postali akademski građani.
Činjenica je da ovakvu vrstu srednje škole upisuju odlični đaci, vukovci, kao i svi oni koji su ambiciozni kada je dalje usavršavanje u pitanju. Do skoro su postojale samo državne gimnazije koje su osmaci mogli da upišu. Danas, oni imaju opciju da upišu i neku od savremenih privatnih gimnazija koje nude moderniji koncept predavanja i interakcije između đaka i profesora.
Privatne gimnazije i srednje škole kao odlična osnova za upis na neki od međunarodnih fakulteta
Ono što danas karakteriše privatne gimnazije i srednje škole i stavlja ih ispred državnih jeste mogućnost studijskog programa na engleskom jeziku, što budućim studentima široko otvara vrata za upis na neki veoma priznatih fakulteta u inostranstvu.
Iako se školovanje u privatnim gimnazijama plaća, ono čega biste trebali da budete svesni je činjenica da će se na kraju svaki dinar isplatiti. Pre svega zbog toga što će vaše dete dobiti kvalitetno obrazovanje koje je praktično što može biti odlična odskočna daska za nastavak školovanja.
Sve privatne gimnazije u Srbiji su bazirane na modelima drugih evropskih gimnazija, sa odličnom reputacijom u obrazovnom sistemu. Isto tako, u njima se koriste najsavremenije tehnologije kada su predavanja u pitanju, pa učenici pomoću elektronskih uređaja slušaju nastavu, rade domaće zadatke i sl.
Ono što takođe izdvaja privatne od državnih gimnazija je individualni pristup nastavnika i učenika, tako da svakom učeniku bude posvećeno dovoljno pažnje prilikom rešavanja nekog problema u nekoj nastavnoj jedinici.
Koje sve smerove možete da izaberete ukoliko upišete privatnu gimnaziju?
U zavisnosti od vaših interesovanja, na raspolaganju su vam različiti smerovi koji mogu zadovoljiti potrebe svakog budućeg srednjoškolca.
U privatnim gimnazijama možete se odlučiti za slušanje nastave na engleskom jeziku, samo na srpskom ili pola na engleskom- pola nastave na srpskom. Takođe, imate mogućnost da pored engleskog usavršite i neki drugi strani jezik kao i da stečeno znanje primenite direktno na vežbama u okviru škole.
Ukoliko ste zaljubljenik u informacionu tehnologiju možete neku od prestižnijih privatnih gimnazija upisati i razvijati se profesionalno u tom smeru.
Iako ih danas sve više ima, savetujemo vas da se dobro raspitate o reputaciji i uslovima prilikom upisa ovakve vrste srednje škole.